środa, 17 czerwca 2020

Tematy: 1) Chłodzenie komputera. 2) Odprowadzanie ciepła z procesora. 3) Alternatywne metody chłodzenia procesora.

Przedmiot: Urządzenia techniki komputerowej


I. Przeczytaj:


Wszystkie podzespoły komputera wydzielają pewne ilości ciepła. Zasada jest tu dość prosta: im wyższa temperatura w obudowie, tym gorzej dla całego urządzenia. Komputer często działa po prostu wolniej, kiedy któraś z części się przegrzewa, co jest konsekwencją zbyt słabego chłodzenia.

Nieodpowiednia temperatura zmniejsza także żywotność sprzętu. Dotyczy to wszystkich podzespołów komputera.

Dlatego wszystkie komputery wymagają chłodzenia ogólnego i poszczególnych wrażliwych  elementów (np.: procesora, czy karty graficznej). Komputer, który nie jest należycie chłodzony, może się wyłączać lub samoczynnie restartować. Dodatkowo nierzadko występują „artefakty”, czyli błędy w wyświetlaniu grafiki. Zwykle przyczyną tego jest przegrzewanie karty graficznej.

Stosuje się następujące układy chłodzenia:
1. aktywne:
a) wentylatory - wymuszają ruch powietrza, przez co zwiększa się ilość odprowadzanego ciepła, mogą one obracać się ze stałą prędkością lub ich prędkość obrotowa może być regulowana;


Źródło zdjęcia: https://www.x-kom.pl

b) chłodzenie wodne - polega na chłodzeniu elementów mechanicznych lub elektronicznych przy użyciu specjalnego płynu chłodniczego, np. wody. System chłodzenia składa się z:
- wymienników ciepła (bloków chłodzących i chłodnicy)
- pompy wymuszającej obieg płynu
- zbiornika wyrównującego
- rurek łączących elementy układu
Źródło obrazu: https://www.komputerswiat.pl
Elementy potrzebne do złożenia własnego chłodzenia wodnego

2. pasywne:
a) radiator - jest elementem wykonanym z materiału dobrze przewodzącego ciepło (najczęściej z aluminium), dzięki dużej powierzchni może łatwo odbierać ciepło (np. z procesora) i oddawać do otaczającego powietrza;
Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org

b) heat pipe (heatpipe, rurka cieplna) - to rurka wypełniona niewielką ilością płynu, który absorbując ciepło, zamienia się w parę i unosi do drugiego końca rurki, gdzie skraplając się odprowadza ciepło.
Źródło zdjęcia: http://www.plan-rozwoju.pcz.pl



NoFan CR-95C (nofancomputer.com), Źródło zdjęcia: https://gadzetomania.pl



Dodatkowym elementem poprawiającym przewodnictwo cieplne w miejscach styku elementów silnie nagrzewających się z elementami odprowadzającymi ciepło jest pasta przewodząca.

Cienka warstwa pasty nałożona na chłodzony układ (np. procesor) wypełnia mikronierówności powierzchni na styku z radiatorem, poprawiając w ten sposób wymianę ciepła.
Istniej wiele rodzajów past przewodzących mających bardzo zróżnicowany skład.


Źródło zdjęcia: By Darkone - Darkone, CC BY-SA 2.5, Link

Do alternatywnych metod chłodzenia procesorów możemy zaliczyć:
a) ogniwo Peltiera - jest elementem półprzewodnikowym zbudowanym z dwóch cienkich płytek ceramicznych, pomiędzy którymi znajdują się półprzewodniki typu p i n. Podłączenie napięcia powoduje schładzanie się górnej płytki ceramicznej.
Źródło obrazu: https://botland.com.pl

b) chłodzenie ciekłym azotem
Źródło obrazu: https://www.benchmark.pl

c) chłodzenie freonem
d) chłodzenie suchym lodem


II. Obejrzyj:



III. Sporządź notatkę:

Zaznaczone na żółto fragmenty powyższego tekstu przepisz do zeszytu lub przepisz w edytorze tekstu, wydrukuj i następnie wklej do zeszytu.

IV. Przeczytaj w podręczniku:

Strony od 244 do 246 w podręczniku: Tomasz Marciniuk "Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych. Kwalifikacja inf.02. Podręcznik do nauki zawodu technik informatyk. Część 1".

V. Przeczytaj i sporządź notatkę:

Przeczytaj artykuł, do którego link jest poniżej:

- a następnie sporządź notatkę w której zawrzyj najistotniejsze, według Ciebie, informacje jakie uzyskałeś po przeczytaniu tego artykułu.

Źródła: powyższe podręczniki oraz Krzysztof Pytel i Tomasz Klekot "Repetytorium+testy. Egzamin zawodowy kwalifikacja EE.08 / INF.02"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz