piątek, 5 czerwca 2020

Temat: Jak napisać CV?

Przedmiot: Kompetencje społeczne i organizacja zespołów


I. Przeczytaj:

Osoby które chcą znaleźć pracę często są proszone o złożenie CV.
Ale co to jest CV?
CV, to skrót od łacińskich słów curriculum vitae, co można przetłumaczyć jako "kierunek/ przebieg życia", czyli w skrócie: "życiorys".

A jak napisać dobre CV (czyli Curriculum Vitae)?
Trudno jednoznacznie odpowiedzi na to pytanie. Sposób pisania życiorysów zmienia się bowiem na przestrzeni lat.
Kiedyś to było "krótkie wypracowanie" na temat własnej osoby, potem zaczęto stosować uporządkowany, wypunktowany sposób pisania, aż do pojawienia się wypracowanego sposobu umieszczania treści nazwanego Curriculum Vitae.

Ale i Curriculum Vitae (CV) przez lata ewaluowało. W linkach do stron z poradnikami "jak pisać CV", podanych na dole tego postu, znajdziecie przykłady CV pisanego w stylu nowoczesnym (tzw. życiorys funkcjonalny), jak i tym tradycyjnym (który to styl nie jest polecany przez twórców tych poradników).
Pamiętać jednak trzeba, iż jednak i ten tradycyjny styl pisania CV (zwany również chronologicznym) ma swoich zwolenników. Kiedy piszemy CV do nowoczesnej kierowanej korporacji lepiej będzie wybrać życiorys funkcjonalny, ale kiedy piszemy CV dla pracodawcy, który prowadzi od wielu lat małą firmę (sam więc też jest w tzw. "wieku średnim") warto zastanowić się, czy nie lepiej przygotować sobie również wersję CV w formie chronologicznej.

Co powinno zawierać CV:

1) Dane osobowe.
2) Doświadczenie zawodowe.

3) Wykształcenie.
4) Podsumowanie zawodowe / osiągnięcia.
5) Dodatkowe umiejętności.
6) Zainteresowania.
7) Klauzula CV (RODO).

8) Własnoręczny podpis (ten wymóg doszedł od momentu wprowadzenia postanowień RODO, czyli od 25-05-2018 r.).

Oprócz zawartych treści należy pamiętać, aby CV było łatwe do odczytania, przejrzyste i po prostu ładne graficznie (ale nie przeładowane ozdobnikami).
Należy używać czytelnej czcionki (np. Arial w rozmiarze 12 pkt.) najlepiej w kolorze czarnym. Warto stosować wypunktowanie lub numerowanie dla uczytelnienia treści i koniecznie sprawdzić cały tekst pod kątem gramatyki i stylistyki.
I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa techniczna: CV piszemy zawsze w orientacji pionowej kartki papieru.

Powstała jeszcze jedna forma CV, to tzw. Europass CV (europejskie curriculum vitae) - czyli wzór życiorysu zaproponowany przez Komisję Europejską - jest to uniwersalny szablon CV, który ma usprawnić proces rekrutacji w całej Unii Europejskiej:

W Internecie znajdziecie poradniki i kreatory pisania Europass CV (europejskiego curriculum vitae), które ułatwią Ci napisanie takiego CV – np.:
https://www.livecareer.pl/cv/europass-cv

oraz poradniki i kreatory pisania typowych CV - np:
https://interviewme.pl/blog/jak-napisac-cv-eyetracking
https://interviewme.pl/kreator-cv
https://www.livecareer.pl/cv/jak-napisac-cv
https://cv.pracuj.pl/poradniki/jak-napisac-dobre-cv/
https://cv.pracuj.pl/

UWAGA!
Pamiętaj, aby informacje, które napiszesz w Swoim życiorysie zawodowym (CV) były prawdziwe - bo jeśli pracodawca zainteresuje Twoje CV, to zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną, na której zweryfikuje treści w nim zawarte.


II. Praca samodzielna:

Zapoznaj się treściami zamieszonymi w poradnikach, których adresy podałem Ci powyżej.


III. Obejrzyj:

Zachęcam do obejrzenia poniższego filmu, w którym zwrócono uwagę m. in. na treści oraz przedstawiono jeden z kreatorów tworzenia CV:




Natomiast dwa poniższe filmy przedstawiają techniczny aspekt tworzenia CV (czyli pisanie życiorysu w programie Word lub korzystanie z szablonów np. Dokumentów Google):





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz