wtorek, 26 maja 2020

Cenzura, a "mówienie nie wprost".

Pod wpływem ostatnich wydarzeń z Listą Przebojów Trójki pomyślałem, że może warto przybliżyć Ci pojęcie cenzury i wiążącego się z nim sformułowania "mówić nie wprost".

Co to jest "cenzura" - oto definicja encyklopedyczna: Cenzura - kontrola publicznego przekazywania informacji, stanowiąca ograniczenie wolności wyrażania poglądów (tradycyjnie nazywanej wolnością słowa) oraz rozpowszechniania informacji (wolność druku).
Źródło: Encyklopedia PWN

Pod wpływem cenzury twórcy kultury, artyści oraz "zwykli" ludzie w czasach komunistycznego PRL-u zaczęli "mówić nie wprost". Chodziło o takie przekazanie ważnych (ale zabronionych) treści, aby osoby zajmujące się cenzurą, ich nie zrozumiały (nie "wychwyciły") i nie zakazały ich publikacji. A w przypadku każdego obywatela chodziło o to, aby współpracownicy różnych służb (np.  SB) nie donieśli na nich do "odpowiednich" władz. 
Czasem takie "mówienie nie wprost" jest trudne do zrozumienia, zwłaszcza dla osoby, która charakteryzuje się myśleniem rzeczowym, konkretnym, nieabstrakcyjnym.

Przykładem takiego mówienia nie wprost mogą być teksty/piosenki Wojciecha Młynarskiego. I tak np. piosenka o tytule "Po co babcię denerwować" nie dotyczyła tak naprawdę życia rodzinnego, ale była o towarzyszu Władysławie Gomółce, przed którym najbliżsi współpracownicy roztaczali propagandę sukcesu, podczas gdy w całym kraju rozpoczynał się kryzys.

Natomiast w produkcji kinowej warto zatrzymać się przy filmie "Rejs" w reżyserii Marka Piwowskiego. Dlatego zapraszam Cię do zapoznania się materiałami zamieszczonymi na witrynie internetowej projektu "Filmoteka szkolna". Klikając na link: >>filmotekaszkolna.pl - mowic-nie-wprost<< trafisz do omówienia zjawiska "mówienia nie wprost" oraz filmu "Rejs" i etiudy filmowej Krzysztofa Kieślowskiego pod tytułem "Urząd".

Tutaj natomiast możesz obejrzeć oba filmy w całości:


Życzę miłego oglądania i ciekawych konkluzji 👀

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz