czwartek, 23 kwietnia 2020

Temat: Charakterystyka licencji darmowych, w tym Public domain, GNU GPL.

Przedmiot: PODSTAWY INFORMATYKI


I. Przeczytaj:

Domena publiczna (public domain) - oprogramowanie oddane bezpłatnie do użytku ogółu jako tzw. dobro publiczne. Dozwolona jest jego dalsza dystrybucja bez zgody autora.

GNU General Public License (GNU GPL) - licencja wolnego i otwartego oprogramowania. Celem licencji jest przekazanie użytkownikom czterech podstawowych wolności:
  1. wolność uruchamiania programu w dowolnym celu (wolność 0),
  2. wolność analizowania, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb (wolność 1),
  3. wolność rozpowszechniania niezmodyfikowanej kopii programu (wolność 2),
  4. wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność (wolność 3).
Tylko jeżeli program spełnia wszystkie cztery wolności jednocześnie może być uznany za Wolne Oprogramowanie.

Na platformie edukacyjnej  przeczytaj:
https://epodreczniki.pl/a/rodzaje-licencji-na-oprogramowanie/D1D76JU8i


Jeżeli już dzisiaj chciałbyś dowiedzieć się więcej o licencjach na oprogramowanie - tak z myślą o przyszłym egzaminie zawodowym - to zapoznaj się z treścią artykułu opublikowanego na stronie: Zadania Technik Informatyk, znajdującym się pod linkiem:


II. Odpowiedz pisemnie na pytanie: Co to licencja oprogramowania?


III. Odpowiedz powyższe pytanie prześlij na mój adres e-mail: a.ciura.zsz@gmail.com

- może to być zdjęcie lub skan fragmentu zeszytu, dokument elektroniczny (np.: doc, odt, pfd) lub tekst napisany bezpośrednio w wiadomości e-mail.


IV. Dla dociekliwych:

Jeżeli tematyka licencji oprogramowania zainteresowała Cię bardziej i chciałbyś zgłębić tajniki i zawiłości różnych licencji na poziomie "ponad szkolnym", możesz zapoznać się z publikacją "Przewodniki prawny dla twórców i użytkowników oprogramowania", opracowaną przez kancelarię prawną Legal Geek, której usługi dedykowane są dla e-commerce, startupów oraz sektora ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne), a dostępną pod adresem: https://legalgeek.pl/wp-content/uploads/2019/09/Przewodnik-prawny-licencje.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz