środa, 1 kwietnia 2020

Temat: Wybrane pojęcia i zjawiska z dziedziny elektrotechniki – powtórzenie.

Przedmiot: Urządzenia techniki komputerowej


Dzisiaj postanowiłem przypomnieć Ci trochę informacji na powyższy temat.

Dlaczego?

Ponieważ za tydzień dostaniesz test z tych tematów – w zastępstwie za klasówkę, która miała się odbyć w dniu 12 marca 2020 r. Ale właśnie od tego dnia przestaliśmy chodzić do szkoły L


II. Przeczytaj:

1) Układy cyfrowe – to rodzaj układów elektronicznych, które przetwarzają sygnały napięciowe o różnych poziomach.

Najczęściej (choć nie zawsze) liczba poziomów napięć jest równa dwa (system binarny), a poziomom przypisywane są cyfry:
0 (poziom niski – Low)
1 (poziom wysoki – High),
wówczas układy cyfrowe realizują operacje zgodnie z algebrą Boole’a i z tego powodu nazywane są też układami logicznymi.

2) Obecnie układy cyfrowe budowane są w oparciu o bramki logiczne, realizujące operacje znane z algebry Boole’a: iloczyn logiczny (AND), negację iloczynu logicznego (NAND), sumę logiczną (OR) , negację sumy logicznej (NOR), negację (NOT), różnicę symetryczną (XOR lub EX-OR).

3) Ze względu na sposób przetwarzania informacji, rozróżnia się dwie główne grupy układów:
  • kombinacyjne – czyli „bez pamięci”, w których sygnały wyjściowe są zawsze takie same dla określonych sygnałów wejściowych;


  • sekwencyjne – czyli „z pamięcią”, w których stan wyjść zależy nie tylko od aktualnego stanu wejść, ale również od stanów poprzednich.


4) Algebra Boole’a - jest algebrą z trzema operacjami (negacja, suma logiczna, iloczyn logiczny), na argumentach o dwóch wartościach: 0 (zero) i 1 (jeden).

5) W technice cyfrowej działania logiczne wykonywane są przez układy cyfrowe zwane bramkami. Są one podstawowymi elementami, z których składają się bardziej skomplikowane układy logiczne.
Działania logiczne dla poszczególnych operatorów (bramek, układów bramek) przedstawia się w tablicach prawdy. Zawiera ona wszystkie możliwe kombinacje argumentów (stanów wejściowych) i odpowiadające im wartości logiczne (stany wyjściowe) wyniku działania.
  


6) Bramka logiczna (funktor) – to układ elektroniczny złożony z odpowiednio połączonych rezystorów, tranzystorów, kondensatorów i diod półprzewodnikowych, który realizuje pewną funkcję logiczną.

7) Na schematach elektronicznych (rysunkach obrazujących sposób połączenia wejść i wyjść bramek logicznych tworzących sieć logiczną) bramki posiadają odpowiednie symbole graficzne (piktogramy).

II. Pobierz i obejrzyj:

Pobierz prezentację pt. „Algebra Boole'a i bramki logiczne” dostępną na portalu scholaris, pod linkiem:
http://static.scholaris.pl/main-file/824/algebra-boola-i-bramki-logiczne_71101.pps

Po jego pobraniu na komputer kliknij „Odtwórz” – prezentacja uruchomi się automatycznie. Kolejne slajdy uruchomisz naciskając np. lewy przycisk myszki albo klawisze spacji lub Enter.

Gdyby pojawiło się takie okno:
tym razem zaznacz opcję wskazaną strzałką na powyższym obrazku.


III. Obejrzyj:
Aby lepiej zrozumieć dzisiejszy zagadnienia dzisiejszej powtórzeniowej lekcji proponujęobejrzyj filmy:



IV. Wykonaj ćwiczenie:
A
B
Y
0
0
0
0
1
1
1
0
1
1
1
1
Jaki będzie sygnał na wyjściu "Y" bramki OR, jeśli sygnały wejściowe mają wartość:

A= 1001001
B= 1101101

Y= ?


Rozwiązanie napisz mi w e-mailu zwrotnym do wiadomości z linkiem do dzisiejszej lekcji. A ja wtedy napiszę Ci, czy masz poprawny wynik J


Jako uzupełnienie tematu i jeszcze intensywniejsze przypomnienie sobie omawianej dzisiaj tematyki możesz (nie musisz) przeczytać w podręczniku tematy: 18, 19, 20, 21 z działu III "Układy cyfrowe", czyli strony od 58 do 68.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz