środa, 24 czerwca 2020

Tematy: 1) Obudowy komputerowe. 2) Zachowania etyczne w zawodzie technika informatyka. 3) Czynności realizowane w ramach czasu pracy.

Przedmiot: Urządzenia techniki komputerowej


1) Temat: Obudowy komputerowe.

2018 Komputer PC 01.jpg
By Jacek Halicki - Praca własna, CC BY-SA 4.0Link
I. Przeczytaj:

Obudowa komputera – najczęściej przyjmuje postać metalowego (stalowego lub aluminiowego) prostopadłościanu ("skrzynki") z elementami plastikowymi.

Obudowa potrzebna jest, aby:
- umieścić i stabilnie zamocować elementy składowe komputera,
- zapewnić prawidłowy obieg powietrza (chłodzenie komputera),
- osłonić części komputera przed uszkodzeniem mechanicznym i elektrostatycznym,
- chronić użytkownika przed porażeniem prądem.

Wybierając obudowę komputerową trzeba pamiętać, iż musi pasować ona do formatu płyty głównej. Stąd mamy obudowy w następujących podstawowych odmianach: AT, ATX, NLX, BTX, ITX.

Natomiast dzieląc obudowy pod kątem wymiarów i kształtów można rozróżnić dwa podstawowe rodzaje obudów komputera: desktop oraz tower oraz kilka innych mniej popularnych.

Rodzaje obudów komputerowych (kliknij na nazwę, aby zobaczyć przykładową obudowę danego typu dostępną w sklepie x-kom, morele.net lub komputronik):
b) tower:
- micro tower
- mini tower
- midi tower
- middle tower
- big tower (lub full tower)
- cube tower
- slim tower
- SFF (Small Form Factor)
c) multimedialne (HTPC)
d) serwerowe (tower i rack)
e) otwarte (open air)

oprócz powyższych na rynku, co jakiś czas pojawiają się obudowy pod innymi, nowymi nazwami, np. High Mid Tower, a także zdarzają się obudowy niestandardowe, poza wszelką klasyfikacją.

I to by było na tyle ... Więcej o obudowach komputerowych porozmawiamy w przyszłym roku szkolnym 😉


II. Obejrzyj:

Jako ciekawostkę proponuję Ci obejrzenie filmiku Rooshkena z subiektywnym rankingiem najciekawszych obudów komputerowych roku 2019:



2) Temat: Zachowania etyczne w zawodzie technika informatyka. 

Praca informatyka często wiąże się z dużą odpowiedzialnością - odpowiedzialnością nie tylko za sprzęt i oprogramowanie komputerowe, ale także na przykład za dane wrażliwe, takie jak: dane osobowe, dane o stanie finansowym przedsiębiorstwa, dane bankowe czy dane o zdrowiu pacjentów.
Dlatego w zawodzie informatyka tak ważna jest etyka zawodowa. Zasady etyczne jakimi powinni kierować się informatycy próbowano ująć w ramy jakiś wewnętrznych przepisów.
Z tych prób "zrodziły" się: m.in. Kodeks Etyczny Stowarzyszenia Sprzętu Komputerowego, Kartę Praw i Obowiązków Dydaktyki Elektronicznej, Dziesięć Przykazań Etyki Komputerowej oraz Kodeks Zawodowy Informatyków (2011) Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Dziesięć Przykazań Etyki Komputerowej:
1. Nie będziesz używał komputera w celu krzywdzenia innych osób.
2. Nie będziesz zakłócał komputerowej pracy innych.
3. Nie będziesz manipulował plikami komputerowymi innych osób.
4. Nie będziesz używał komputera do kradzieży.
5. Nie będziesz używał komputera do dawania fałszywego świadectwa.
6. Nie będziesz kopiował ani używał oprogramowania, za które nie zapłaciłeś.
7. Nie będziesz używał zasobów komputerowych innych bez ich zgody lub rekompensaty.
8. Nie będziesz przywłaszczał sobie pracy intelektualnej innych.
9. Będziesz myślał o konsekwencjach społecznych programu, który piszesz, lub systemu, który projektujesz.
10. Będziesz zawsze używał komputera w sposób, jaki spodobałby się twym bliźnim.

Przykazania te zostały stworzone w 1992 roku w The Computer Ethics Institute, Washington, USA.

Natomiast Kodeks Zawodowy Informatyków Polskiego Towarzystwa Informatycznego zawiera 12 tzw. zaleceń właściwych zachowań w informatyce.

I tak na przykład:
- w zaleceniu nr 3 czytamy: Informatycy stale doskonalą swoją wiedzę, a jednocześnie zawsze przedstawiają swoje kompetencje i doświadczenie zawodowe zgodnie ze stanem faktycznym.
- zalecenie nr 4 brzmi: Informatycy wzorowo szanują własność intelektualną i prawa jej ochrony.
- zalecenie nr 6: Informatycy nie podejmują się nieuprawnionego naruszania integralności systemów informatycznych jakichkolwiek podmiotów
- zalecenie nr 10 brzmi: Informatycy podają pełne i rzetelne informacje o przyszłych konsekwencjach technicznych i finansowych wynikających z realizacji projektu.

Kodeks ten nie jest obligatoryjny, jednak osoby wykonujące zawód związany z branżą informatyczną mogą się nim wspierać podczas rozstrzygania, czy dane postępowanie jest, czy nie jest właściwe.

Pełne brzmienie Kodeksu Zawodowego Informatyków znajdziesz na stronie Polskiego Towarzystwa Informatycznego: http://arch.pti.org.pl/KZI-Kodeks-zawodowy-informatykow-PTI


3) Temat: Czynności realizowane w ramach czasu pracy.

W ramach projektu opracowywania ramowych wytycznych w zakresie projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych o specyficznych potrzebach, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, dokonano również opisu czynności realizowanych przez technika informatyka.

Można tam przeczytać między innymi:
"Do zadań technika informatyka należą konserwacja i naprawa sprzętu komputerowego, instalacja i konfiguracja oprogramowania użytkowego i systemowego oraz konfigurowanie sprzętu lub dobór tej konfiguracji do potrzeb klienta.
Od technika informatyka oczekuje się wiedzy na temat budowy i działania systemów operacyjnych, znajomości branżowego języka angielskiego, posługiwania się oprogramowaniem narzędziowym i użytkowym oraz językami baz danych, umiejętności pracy w różnych strukturach sieci komputerowej.

Ponadto do obowiązków technika informatyka może należeć:
  • projektowanie baz danych
  • administrowanie bazami danych
  • administrowanie lokalnymi sieciami
  • programowanie programów użytkowych
  • projektowanie stron internetowych
  • tworzenie programów użytkowych za pomocą opracowanych algorytmów
  • konfiguracja urządzeń sieciowych typu router-router
  • zarządzanie kontami poczty elektronicznej
  • uruchamianie urządzeń peryferyjnych
  • obsługa urządzeń peryferyjnych
  • diagnozowanie uszkodzeń
  • naprawa uszkodzeń urządzeń systemu komputerowego
  • testowanie i ocena działania urządzeń systemu komputerowego
  • kalkulacja kosztów usług."
Pamiętać jednak trzeba, że "w obrębie zawodu technika informatyka istnieje wiele specjalizacji, np.:
  • operator sprzętu komputerowego
  • serwisant i sprzedawca sprzętu komputerowego
  • grafik komputerowy
  • projektant stron internetowych
  • administrator sieci komputerowej"
gdyż w dzisiejszych czasach ogromnego rozwoju technologii informatycznych, od żadnego człowieka nie można wymagać super fachowej wiedzy z każdego punktu wymienionego w "obowiązkach technika informatyka".

Obecnie w każdej tej dziedzinie pracują wysoce wyspecjalizowani fachowcy. Dlatego np. wybitny programista, albo grafik komputerowy może mieć tylko niewielki zasób informacji o obsłudze urządzeń peryferyjnych i nie wiedzieć nic na temat diagnozowania uszkodzeń i dokonywania napraw sprzętu komputerowego. Natomiast świetny serwisant i monter komputerów nie będzie potrafił napisać programu użytkowego lub stworzyć nowoczesnej strony internetowej.
I tu warto przypomnieć zalecenie nr 3 Kodeksu Zawodowego Informatyków: "Informatycy stale doskonalą swoją wiedzę, a jednocześnie zawsze przedstawiają swoje kompetencje i doświadczenie zawodowe zgodnie ze stanem faktycznym.", aby zdać sobie sprawę, że nie można wstydzić się powiedzieć, że pomimo wykształcenia informatycznego (technik informatyk) nie jest się specjalistą w jakieś danej specjalizacji. Tak naprawdę, etyczne zachowanie powinno charakteryzować się między innymi nie podejmowaniem prac, co do których nie ma się pewności, że się je dobrze wykona.

Jeśli chciałbyś zapoznać z całym testem w/w ramowych wytycznych kliknij na ten link: https://www.pfron.org.pl/_Technik_informatyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz