czwartek, 2 kwietnia 2020

Temat: Dzielenie się danymi, czyli wykorzystywanie usług sieciowych do komunikacji.

Przedmiot: INFORMATYKA


I. Przeczytaj:

Kiedy chcemy podzielić się z kimś naszymi plikami, czy zdjęciami, czy to referatami pisanymi w edytorze tekstu często sięgamy po narzędzia dostępne w Internecie, aby takie pliki przesłać naszemu znajomemu.
Owszem czasami nagrywamy te pliki np. na pendrive i idziemy do naszego znajomego na nogach, ale najczęściej jednak wybieramy "drogę lenistwa" i korzystamy z dobrodziejstwa Internetu.

No dobrze. Ale jak przesłać te pliki?


Są różne sposoby. Wybieramy je w zależności od tego co przesyłamy, do kogo przesyłamy, jakie mamy możliwości połączenia z komputerem znajomego (może pracujecie w jednej lokalnej sieci komputerowej, np. sieci szkolnej), jak bardzo chcemy zabezpieczyć nasze pliki lub czy też od tego czy chcemy z naszym znajomym wspólnie pracować na danym dokumencie, czy też tylko chcemy mu coś udostępnić do obejrzenia.


I tak do przesyłania plików niektórzy korzystają z tradycyjnej poczty elektronicznej (e-mail), inni z komunikatorów, serwisów do udostępniania plików, czy też dysk internetowy, a jeżeli pracujemy w jednej sieci lokalnej możemy po prostu udostępnić pliki w tej sieci.

Poczta elektroniczna - to jedna ze starszych usług komunikacyjnych dostępnych w Internecie, pozwalająca na wysyłanie i odbieranie listów elektronicznych i dołączanie do nich różnych plików (tzw. e-mail).
Aby móc wysyłać i odbierać listy elektroniczne trzeba założyć skrzynkę poczty elektronicznej i uzyskać specjalny adres e-mail. Możesz ją założyć na wielu popularnych portalach internetowych (np. www.wp.pl, www.onet.pl, www.google.pl, www.o2.pl).


Dysk internetowypozwala użytkownikom przechowywać pliki na serwerach usługodawców, synchronizować je na różnych urządzeniach i udostępniać. Obecnie do najpopularniejszych tego typu dysków zalicza się: Google Drive, Dropbox, One Drive, Mega.

Jeśli chcesz poznać kilka sposobów na dzielenie się dużymi plikami w sieci, przeczytaj ten artykuł:
https://www.spidersweb.pl/2017/08/jak-wyslac-duzy-plik-za-darmo.html


II. Obejrzyj film:

O tym jak przesłać duże pliki w opowiada również ten film:
https://www.youtube.com/watch?v=IqwhxxlOLBg



III. Możesz obejrzeć prezentację:

Polecam też zapoznanie się z multimedialną prezentacją pod tytułem: "Nowoczesne przykłady pracy i komunikacji teleinformatycznej", z której dowiecie się więcej o pracy w chmurze:
https://www.edukator.pl/presentation/show/?uid=7878dbf74aa907c5a3c4525005652fe1aba3e9f0
Najlepiej w dolnym pasku włączyć autoodtwarzanie i ustawić czas 2 sekundy. Trzeba też pamiętać o zezwoleniu na uruchomienie usługi Flash Player.


IV. Przeczytaj:

Dzieląc się różnymi plikami pamiętaj, że w cyberprzestrzeni obowiązują takie same prawa autorskie jak w realnym świecie, a ich łamanie grozi konsekwencjami prawnymi. Ale to już temat na następne lekcje :)

Należy też wspomnieć, że w obecnych czasach praktycznie każda firma potrzebuje jakiś rozwiązań informatycznych umożliwiających komunikację między pracownikami (poczta elektroniczna, wymiana plików), obsługę bazy danych, a także zapewni rozwiązania zabezpieczające i backupowe.
Najczęściej wybierany jest fizyczny serwer sieciowy lub rozwiązania oparte na chmurze. Każda z tych opcji ma zalety i wady - dlatego każdy właściciel firmy musi ustalić, które rozwiązanie jest bardziej dla niego przydatne. 


V. Odpowiedz pisemnie (w zeszycie przedmiotowym) na poniższe pytania:
  1. W jaki sposób możesz przesłać pliki ze swojego komputera (smartofona) do komputera (smartfona) znajomego?
  2. Co to jest Google Drive?

V. Zdjęcie lub skan fragmentu zeszytu z odpowiedziami na powyższe pytania prześlij na mój adres e-mail: a.ciura.zsz@gmail.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz