Scenariusz zajęć kształtujących kreatywność w klasie trzeciej SPdP
Data: 16-12-2007 r.
Temat: Dane osobowe – ich stosowanie i ochrona.
Nauczyciel prowadzący zajęcia: Arkadiusz Ciura
Cel ogólny: umiejętność stosowania własnych danych osobowych.
Cele Szczegółowe:
- w zakresie wiadomości:
- zna i rozumie pojęcie "dane osobowe",
- wie kiedy i gdzie posługuje się swoimi danymi osobowymi,
- zna dokumenty - nośniki danych osobowych,
- wie czemu służy ochrona danych osobowych.
- w zakresie umiejętności:
- zapisuje dane osobowe w urzędowym formularzu – imię i nazwisko swoje i rodziców, daty urodzenia, miejsce zamieszkania,
- uczeń potrafi, po przeczytaniu tekstu na wniosku, podać odpowiednią informację,
- poznaje i nazywa nośniki danych osobowych,
- zna zasady ochrony danych osobowych.
- w zakresie postaw i nawyków:
- wie, w jakim celu przedstawia się dane osobowe,
- dba o porządek i ład na swoim stanowisku pracy i w swoim otoczeniu,
- aktywnie uczestniczy w zajęciach,
- wdraża się do korzystania z technologii informacyjnej w codziennym życiu.
- rewalidacyjne:
- kształtowanie logicznego myślenia,
- ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
- usprawnianie małej motoryki,
- ćwiczenie umiejętności czytania i pisania.
Wiadomości wejściowe:
- zna swoje imię i nazwisko oraz imiona swoich rodziców,
- wie kiedy i gdzie się urodził,
- zna miejsce zamieszkania,
- uczeń wie, gdzie może odnaleźć swoje podstawowe dane osobowe (legitymacja szkolna, dowód osobisty),
Metody nauczania:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem,
- "burza mózgów",
- ćwiczenia (praca z drukiem urzędowym)
Formy pracy:
- praca w małej grypie (2-3 osoby),
- praca indywidualna.
Środki i materiały dydaktyczne:
- nośniki danych osobowych,
- druk wniosku o wydanie dowodu osobistego (karta pracy),
- komputer z połączeniem internetowym,
Przebieg zajęć:
- Wprowadzenie:
- powitanie, czynności porządkowe – sprawdzenie pracowni pod kątem bhp,
- sprawdzenie obecności uczniów,
- podanie tematu lekcji, wyjaśnienie celu lekcji, przedstawienie metod pracy.
- Realizacja tematu:
- wzajemna prezentacja, przedstawienie: imienia, nazwiska, daty i miejsca urodzenia, miejsca zamieszkania, wymienienie imion i nazwisk rodziców
(jako pierwszy prezentacji dokonuje nauczyciel, a następnie poszczególni uczniowie) - giełda pomysłów: kiedy używamy danych osobowych? – uczestnicy zajęć wymieniają sytuacje - zapisywanie ich na tablicy.
- wymienienie i prezentacja nośników danych osobowych typu: legitymacja szkolna, dowód osobisty, karta zdrowia, prawo jazdy, paszport, dziennik lekcyjny itp.
- Co to znaczy ochrona danych osobowych? - odpowiedzi uczniów, uzupełnienie informacji przez nauczyciela, kiedy i dlaczego należy chronić dane o sobie.
- zaprezentowanie uczniom stron WWW, gdzie mogą pobrać druk wniosku o wydanie dowodu osobistego,
- zaprezentowanie i rozdanie uczniom wydrukowanych "Wniosków o wydanie dowodu osobistego",
- wspólne wypełnianie wniosków.
- Część końcowa:
- omówienie i ocena pracy uczniów,
- pytania podsumowujące:
- Jakie dokumenty zawierają nasze dane osobowe?
- Jak możemy chronić dane osobowe?
- Jakie dokumenty zawierają nasze dane osobowe?
- uporządkowanie stanowisk pracy,
- podziękowanie za wspólną pracę i zakończenie zajęć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz